Zasady pracy szkoły w reżimie sanitarnym

Poniżej zasady, które będą obowiązywały w szkole od 1 września. Należy się z nimi zapoznać!
Proszę zwrócić uwagę na:
– ograniczenie wstępu do szkoły osobom niebędącym pracownikami szkoły lub uczniami;
– 2 wejścia – przeznaczone dla innych grup osób;
– konieczność posiadania maseczek;
– możliwość przychodzenia do szkoły wyłącznie uczniów zdrowych, bez oznak wskazujących na choroby dróg oddechowych; nawet katar będzie wskazaniem do odbioru dziecka ze szkoły.

REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

I. Przepisy ogólne
1.Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zwany dalej Regulaminem, określa sposób i tryb realizacji zadań Szkoły Podstawowej w Radziejach w okresie od 1 września 2020 do odwołania.

2.Od 1 września 2020 – w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym – rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej w trybie stacjonarnym, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęć, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

3.Zajęcia stacjonarne w szkole odbywają się zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

4.W przypadku wprowadzenia zajęć on-line, będą się one odbywały z wykorzystaniem funkcjonalności platformy do wideokonferencji ZOOM pod adresem https://zoom.us oraz platformy Microsoft 365 z usługą Office 365 pod adresem www.office.com

II. Zasady bezpiecznego zachowania w czasie przebywania w szkole w klasie i na przerwie
1.Do szkoły mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez temperatury i bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Uczniowie z objawami przeziębienia lub temperaturą będą odsyłani do domu zgodnie z Procedurą postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie COVID 19.

2.Rodzice mają obowiązek poinformowania szkoły o przebywaniu na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

3.Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, katar, podwyższoną temperaturę, złe samopoczucie, zostanie on odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Niezwłocznie rodzice/ opiekunowie zostaną powiadomieni o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

4.Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

5.Dzieci mogą być przyprowadzane do szkoły i z niej odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

6.Uczniowie muszą być wyposażeni w maseczkę ochronną, którą w razie potrzeby na polecenie nauczyciela lub innego pracownika muszą założyć.

7.Uczniowie dojeżdżający do szkoły są zobowiązani zakładać maseczkę na czas przejazdu autobusem.

8.Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się środki dezynfekujące, zamieszczona jest informacja o obowiązku zasłaniania ust i nosa, dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.

9.W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (przy wejściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Nauczyciele i pracownicy zobowiązani są przypominać uczniom o regularnym myciu rąk wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

10.W szkole tworzy się 2 przestrzenie wspólne:
1. – przy sekretariacie (wejście od strony ulicy)
2. – przy wejściu bocznym.
Wejście od strony ulicy przeznaczone jest dla dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodziców oraz interesantów.
Wejście boczne przeznaczone jest dla uczniów i pracowników szkoły.

11.Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
1)1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
2)dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
3)dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
4)opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

12.Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum – tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych i tylko w wyznaczonych strefach wspólnych. Obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.

13.W czasie przebywania w szkole uczniowie są zobowiązani zachowywać dystans społeczny–1, 5 m od drugiej osoby. Jeżeli nie jest to możliwe i dochodzi do kontaktów z inną klasą, powinni założyć maseczkę. Na lekcjach maseczki nie obowiązują.

14.W przypadku zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia COVID-19 dyrektor może wprowadzić obowiązek zakładania masek w przestrzeni wspólnej, tj. w szatni, na korytarzach szkolnych i w kontaktach w czasie lekcji (np. gdy nauczyciel podchodzi do ucznia).

15.Organizacja pracy szkoły umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na jej terenie, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły:
-pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, są przypisane do klas; to nauczyciel przychodzi do klasy; wszystkie zajęcia odbywają się w tej samej sali wskazanej dla danego oddziału;
-wyjątkiem są informatyka i wychowanie fizyczne. Informatyka odbywa się w sali komputerowej; po każdych zajęciach z informatyki klasa jest wietrzona i dezynfekowana a uczniowie przed wejściem do sali zobowiązani zdezynfekować ręce;
-uczniowie w klasach usadzeni są w miarę możliwości pojedynczo w ławkach, jeden za drugim;
-wchodząc do klasy zarówno uczniowie jak i nauczyciel dezynfekują ręce;
-ogranicza się kontakt nauczyciela z uczniami w czasie lekcji;
-nie stosuje się pracy w grupach;
-wyznaczone są miejsca, w których uczniowie będą spędzać przerwy w przypadku niepogody; przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – spędzanie przerw na dworze;
-uczniowie klas 1-3 korzystają z szatni zlokalizowanej na piętrze obok swoich klas; dzieci z oddziału przedszkolnego mają szatnię w swojej sali.

12.Uczniowie poszczególnych oddziałów w miarę możliwości nie powinni się ze sobą kontaktować – przerwy uczniowie spędzają w wyznaczonych miejscach, zgodnie z załącznikiem nr 2.

13.Każdy uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

14.Uczniowie przynoszą ze sobą do szkoły tylko niezbędne do pracy materiały. Materiały te nie mogą być pożyczane oni przekazywane innym uczniom.

15.Nauczyciele w klasach 1-3 organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.

16.Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.

17.Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Dziecko wchodząc do świetlicy musi zdezynfekować ręce. Dezynfekcja rąk obowiązkowa jest również po wykorzystaniu gier stolikowych i zabawek. Wykorzystane w danym dniu gry i zabawki nauczyciel zobowiązany jest odłożyć, umożliwiając 2 –dniową „kwarantannę”.

18.Świetlicę należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę (w trakcie przebywania dzieci w świetlicy) oraz w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji

19.Przed i po zajęciach – szczególnie w czasie przerwy, gdy do sali ma wejść nowa grupa uczniów pracownicy niepedagogiczni zobowiązani są do dezynfekcji pomieszczenia, w którym odbywały się zajęcia, w tym powierzchni dotykowych – takich jak: poręcze, klamki, wyłączniki światła, gniazdka, klawiatury komputerów oraz wszystkie powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.

20.Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce. Rekomenduje się spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Blaty stołów i poręcze krzeseł czyszczone są po każdej grupie.

21.W czasie zajęć pracownicy obsługi dezynfekują ciągi komunikacyjne, w tym powierzchnie dotykowe poręcze, wyłączniki światła, klamki, toalety itp

22.Pracownicy administracji i obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

23.Dezynfekcja jest odnotowywana w arkuszach codziennego monitoringu prac porządkowych – zgodnie z załącznikiem nr 3.

V. Zasady bezpiecznego zachowania w bibliotece

1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie w godzinach 10.00 – 13.00. Osoby z zewnątrz – zgodnie z zaleceniem GIS, dotyczącym ograniczania przebywania osób z zewnątrz na terenie szkoły, w czasie pandemii COVID 19, nie mogą w tych godzinach korzystać z biblioteki.

2. Wchodząc do biblioteki uczniowie dezynfekują przy wejściu ręce. Nauczyciel – bibliotekarz też pracuje w środkach ochrony osobistej.

3. Uczniowie wypożyczający lub zwracający książki nie mogą przekraczać wyznaczonych przez bibliotekarza stref bezpieczeństwa.

4. Książki, po zdjęciu z ewidencji, odkładane są do wskazanego i opisanego datą pudła, gdzie przez 2 dni będą w tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym.

5. W bibliotece mogą przebywać jednocześnie 2 osoby, z zachowaniem dystansu 2 m odległości od siebie. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.

Załącznik nr 2
do Regulaminu organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasad przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

1.Przydział sal dla poszczególnych klas:
-klasa 4 – gabinet historii
-klasa 5 – gabinet matematyki
-klasa 6 – gabinet j.polskiego
-klasa 7 – gabinet j.angielskiego
-klasa 8 – gabinet przyrody

2.Wyznaczone miejsca, w których uczniowie spędzają przerwy w budynku szkoły:
-klasy 1 – 3 – korytarz obok swoich klas
-klasa 4 i 5 – 1. piętro (obok gabinetu matematyki)
-klasa 6 – parter (obok gabinetu j.polskiego)
-klasa 7 – parter (obok gabinetu j.angielskiego)
-klasa 8 – parter (obok gabinetu przyrody)
Wyjątek stanowią lekcje wychowania fizycznego, przed którymi uczniowie danej klasy spędzają przerwy obok sali gimnastycznej.

3.Wyznaczone miejsca, w których uczniowie spędzają przerwy na dworze:
-klasy 1 – 3 – dowolne miejsce (w innych godzinach niż pozostałe klasy)
-klasa 4 i 5 – teren przyszkolny (k/gabinetu przyrody)
-klasa 6 – boisko trawiaste
-klasa 7 – boisko asfaltowe
-klasa 8 – teren przyszkolny (od strony ulicy).